Prezentare de carte "Lacrimile pocăinţei"

Revista parohiei Ianuarie 16, 2016

De multe ori citim cărti ce cuprind învăţături de suflet folositoare. Dar atunci când citim cărţi care cuprind întâmplări ce ne arată practica vieţii duhovniceşti,  ne folosim şi mai mult! O astfel de carte a apărut la Editura Doxologia, scrisă de un taximetrist din Grecia. Da... De un taximetrist. Şi se numeşte "Lacrimile pocăinţei - experienţele unui taximetrist. Întâmplări adevărate", iar numele autorului este Athanasios Katigas.

Prezentarea acesteia va avea loc Duminică 24 ianuarie 2016, ora 17.00 la Praclisul "Acoperământul Maicii Domnului"-Precista 3, după slujba Paraclisului Maicii Domnului. Invitat va fi Pr. Nicolae Lazăr de la Parohia "Buna Vestire"- Agârcia.

Întâmplările prezentate sunt de un real folos duhovnicesc. Şi sunt pline de sinceritate. Iată ce spune autorul „Motivul care m-a determinat, fraţii mei, să scriu cartea de faţă, în care am consemnat toate aceste evenimente şi în­tâmplări adevărate, este unul singur: să se slăvească numele lui Dumnezeu şi să fie de folos sufletelor care o vor citi, nimic altceva.Am păstrat mulţi ani, în taină, aceste evenimente, atât faţă de soţia mea, cât şi faţă de copiii mei, pentru că aşa a hotă­rât duhovnicul meu.Mulţumesc lui Dumnezeu, din toată inima, că m-a în­vrednicit să trăiesc asemenea întâmplări cutremurătoare, pen­tru că, prin acestea, am putut să mă văd pe mine însumi şi să înţeleg şi eu ce înseamnă adevărata pocăinţă, smerenia şi dragostea în Hristos.”