Masă caldă pentru bătrânii din Bucium

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 8, 2017   Autor: Constantin Ciofu

În ziua pomenirii Sfintei Muceniţe Filofteia de la Curtea de Argeş, joi, 7 decembrie 2017, bătrânii Căminului „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ - Bucium din Iaşi au avut bucuria să primească o masă caldă din partea obştii Mănăstirii Hadâmbu din judeţul Iaşi. Vârstnicilor li s-a oferit, de asemenea, câte un pachet cu fructe şi dulciuri, însoţite de o iconiţă. Iniţiativa acestei acţiuni social-filantropice a aparţinut arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, care a dorit să ofere hrană bătrânilor din acest aşezământ de ocrotire socială. Mai întâi s-a oficiat slujba Parastasului pentru toţi vieţuitorii Mănăstirii Hadâmbu ce au plecat în lumea veşniciei. Împreună cu soborul slujitorilor s-au rugat şi bătrânii din cămin, care au cântat în cadrul slujbei de pomenire. „Am venit aici cu gânduri frumoase şi curate pentru a face o faptă de milostenie pentru cei întristaţi şi neajutoraţi. În acest cămin sunt oameni la care nu se mai gândeşte nimeni şi care nu au parte de ajutor. Pentru a avea sărbători frumoase şi binecuvântate de Dumnezeu, întru bucuria naşterii Pruncului Iisus, un bun creştin ar trebui să se gândească la cei aflaţi în nevoie. De sărbători, este bine să ne gândim la cei sărmani şi neajutoraţi. În fiecare an, prin osteneala micii obşti a Mănăstirii Hadâmbu, ne străduim să-i cercetăm pe oamenii din aşezămintele de ocrotire socială. Cea mai mare bucurie este atunci când pot face o faptă pentru cei neajutoraţi. Maica Domnului ne-a ajutat ca în preajma sărbătorii Sfântului Ierarh Nicolae, într-o zi din Postul Naşterii Domnului, să bucurăm sufletele celor ce îşi petrec viaţa de zi cu zi în acest cămin“, s-a exprimat arhimandritul Nicodim Gheorghiţă. De pregătirea mesei pentru cei 150 de bătrâni din cămin s-a îngrijt Firma de Pompe Funebre „Ana-Irina“, prin familia Gorongea Constantin şi Maria, fii duhovniceşti ai părintelui stareţ Nicodim Gheorghiţă. „Familia Gorongea caută mereu să-i ajute pe cei săraci. Ori de câte ori am apelat la firma lor, am avut parte de servicii de catering de calitate“, a mai adăugat arhimandritul Nicodim Gheorghiţă. Asistenţa religioasă în Căminul „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ - Bucium este oferită de părintele misionar de caritate Florin Munteanu, care a remarcat că oamenii din aşezământ sunt bucuroşi ori de câte ori sunt cercetaţi: „Faptul că li se oferă o masă caldă consistentă, reprezintă mult pentru bătrânii de aici. Prin astfel de gesturi, ei se simt împliniţi şi nu au sentimentul că sunt uitaţi“. În timpul agapei frăţeşti, preoţii slujitori au cântat o colindă dedicată sărbătorii Naşterii Domnului Hristos.