Copiii din parohia noastră participă la Concursul "Biserica şi Şcoala din sufletul meu"

Viața parohiei Martie 22, 2016

Copiii parohiei noastre participă la concursul organizat de Patriarhia Română „Biserica şi Şcoala din sufletul meu”. Pe lângă alte activităţi legate de acest proiect, copiii de la ora de cateheză au realizat un CD cu lecturarea Acatistului Acoperământului Maicii Domnului. Din vânzarea CD-urilor o parte din din bănuţi îi păstrează pentru un pelerinaj la vară în Bucovina iar o parte de suma adunată au folosit-o pentru a bucura 11 familii care au în grijă un bătrân sau o persoană cu handicap. Darurile au constat în ceva dulce dar şi ceva pentru suflet: o carte, o candelă, o icoană, o cruciuliţă, 2 CD-uri, etc.

În această activitate a noastră, bucuria vine din două părţi: bucuria copiiilor că au reuşit să căştige ei din munca lor un bănuţ şi bucuria de a dărui.

Mai jos redăm unul din interviurile realizate de copiii de la ora de cateheză că ocazia lansării CD-ului:

Reporter:Cum va numiţi?

Vasilica D.:Vasilica Diaconu

Reporter:Ce varsta aveţi?

Vasilica D.:48 de ani

Reporter:Ce parere aveţi despre lansarea acestui CD?

Vasilica D.:Cred ca este un lucru minunat pe care voi,copiii,cu suflet curat îl faceţi şi dacă fiecare dintre noi ar face ceva în sens ortodox am face lumea un loc mai bun.

Reporter:V-aţi dori sa mai apară genul acesta de CD-uri?

Vasilica D.:Cu siguranţă. Şi vă sfătuiesc sa mai întemeiaţi genul acesta de proiecte.

Reporter:De ce v-aţi dorit să cumpărati acest CD?

Vasilica D.:Deoarece Acatistul Sfântului Acoperămînt al Maicii Domnului este un acatist care imi este foarte drag, pentru că vreau să sprijin iniţiativa voastră şi pentru că vreau să daruiesc unul cuiva drag.

Reporter:Cat de des citiţi acest acatist?

Vasilica D.:Îl citesc de cate ori simt nevoia.

Reporter:Mulţumesc! La revedere!

Vasilica D.:Cu placere!Larevedere!