Preoții din Protopopiatul Roznov au un nou protoiereu

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 12, 2019

În cadrul întâlnirii, părintele Vasile Țoc prezentat o dare de seamă a activității sale de protopop desfășurată până în prezent, după care IPS Părinte Mitropolit Teofan i-a mulțumit pentru implicarea atentă în viața fiecărei parohii, pentru dragostea părintească de a ține uniți, ca într-o familie, preoții slujitori, pentru osteneala zidirii unui centru social, pentru râvna în împlinirea îndatoririlor, dar și pentru tactul său pastoral în rezolvarea problemelor. Încununarea întregii activități a părintelui protopop Vasile Țoc a fost răsplătită de IPS Mitropolit Teofan prin oferirea „Crucii Moldave”, ca semn de distincție și apreciere.

În urma unei analize minuțioase a candidaților eligibili pentru ocuparea funcției de protoiereu al Protopopiatului Roznov, înaltul ierarh a decis ca preotul Bogdan Frăsilă de la Parohia Podoleni II să ocupe această funcție. Având funcția de inspector eparhial la Sectorul de misiune, statistică și prognoză pastorală al Arhiepiscopiei Iașilor, părintele Bogdan Frăsilă s-a evidențiat cu o activitate și o experiență bogată în cadrul misiunii încredințate, beneficiind și de o colaborare strânsă și rodnică cu IPS Mitropolit Teofan în această direcție. Înaltul ierarh și-a exprimat dorința ca noul părinte protoiereu să împlinească misiunea de a reprezenta dorințele preoților din protopopiat și de a le armoniza cu viziunea ierarhului, aceea de a împlini în arealul protoieriei cât mai multe proiecte misionar-culturale, evenimente pastorale și activități duhovnicești. Ședința s-a încheiat cu hirotesia întru protoiereu a părintelui Bogdan Frăsilă și prezentarea ordinii de zi a ședinței lunare. La final, preoții Protopopiatului Roznov i-au mulțumit Înaltpreasfințitului Mitropolit Teofan pentru purtarea de grijă părintească, l-au felicitat pe părintele protoiereu Vasile Țoc pentru întreaga sa activitate, iar noului părinte protoiereu Bogdan Frăsilă i-au urat să continue pe aceeași linie a dragostei părintești și de apropiere de cele sfinte. (Pr. dr. Vasile Iulian, Chintinici-Roznov).