Sărbătoarea Pogorârii Duhului Sfânt la Catedrala Mitropolitană din Iași – „Țelul vieții creștine este dobândirea Duhului Sfânt”

Arhiepiscopia Iașilor Mai 28, 2018   Autor: Flavius Popa

Conform tradiției Bisericii, marea sărbătoare a Pogorârii Duhului Sfânt peste Sfinții Apostoli, moment în care a luat ființă în mod văzut Sfânta Biserică, a fost celebrată la Catedrala Mitropolitană din Iași, sfintele slujbe fiind oficiate de către IPS Mitropolit Teofan. Din soborul slujitor au mai făcut parte părintele arhimandrit Dosoftei Șcheul, mare eclesiarh al Catedralei Mitropolitane, dimpreună cu părinții slujitori ai sfântului lăcaș mitropolitan. Răspunsurile liturgice au fost oferite de corurile „Chivotul” și „Sanctus” ale catedralei. Înainte de începerea Sfintei Liturghii, ierarhul a citit credincioșilor prezenți o rugăciune de dezlegare.

După citirea textelor scripturistice, Părintele Mitropolit a ținut un scurt cuvânt de învățătură referitor la acest mare praznic împărătesc: „Puterea cea de sus îi îmbracă cu Duhul Sfânt pe Sfinții Apostoli în ziua Cincizecimii, viața lor schimbându-se radical, devenind purtători ai Duhului celui Sfânt, mergând până la capătul lumii să propovăduiască vestea cea bună a Evangheliei, să vestească venirea Domnului printre noi oamenii, răstignirea, moartea și învierea Sa. Despre această pogorâre și venire a Duhului Sfânt, începând de la Sfântul Apostol Pavel până la marii părinți din vremurile noastre, se mărturisește că țelul vieții creștine este dobândirea Duhului Sfânt. Nici un alt dor nu a fost mai adânc, nici o altă dorință nu a fost mai arzătoare în viața creștinilor adevărați, decât aceea să se împodobească în Duhul Sfânt”.

În cadrul Sfintei Liturghii, diaconul Andrei Solonaru a fost hirotonit de către Mitropolitul Moldovei și Bucovinei întru preot pe seama parohiei „Adormirea Maicii Domnului” Văleni, comuna Țibănești, Protopopiatul Iași III.

După împărtășirea cu Sfintele Taine, credincioșii au participat la slujba vecerniei, unde au fost citite cele șapte rugăciuni special rânduite, în amintirea celor șapte daruri ale Duhului Sfânt. După ce au primit ramurile și frunzele binecuvântate de nuc și tei, credincioșii au fost binecuvântați de IPS Părinte Mitropolit Teofan.