”Spitalul de jucării” a oferit cadouri la 200 de copii

Viața parohiei Decembrie 6, 2017

Bucurii de la ”Spitalul de jucării”!

În această toamnă am început să strângem jucării, sau mai bine zis ”pacienți” pentru ”Spitalul de jucării” din Piatra Neamț, ca ziua Sfântului Nicolae să ne găsească pregătiți. Așa că ”doctorii” adică tinerii de la ora de cateheză au reparat, spălat și aranjat jucăriile, ”directorul” spitalului, adică parohul  a întocmit un dosar pentru accesare fonduri nerambursabile de la Primărie primind 3000 de lei pentru jucării noi. Anul acesta a participat la activitatea noastră și Școala ”Nicu Albu” de pe raza parohiei noastre cu un număr mare de elevi care au donat jucării. Astfel, marți 5 decembrie am oferit jucării noi la 90 de copii din comuna Dochia, iar copiilor din comuna Girov le-am oferit 110 pachete cu jucării recondiționate dar foarte bune de fi folosite în continuare la joacă. Sperăm să fi făcut o bucurie mare celor 200 de copii care au primit aceste daruri! Și ca să nu uit, am avut parte și de un episod emoționant: o fetiță a găsit în sacoșa de cadouri primită un fier de călcat, și de bucurie...l-a pupat!

Proiectul ”Spitalul de jucrăii” este o activitate permanentă în cadrul parohiei ”Acoperământul Maicii Domnului”-Precista 3 din Piatra Neamț.

Citește alte articole despre: jucarii